Gerontolog

„Ludzie, którzy przyjmują swoją starość, nie robiąc z niej problemu,
są młodsi od tych, którzy chcą za wszelką cenę zachować swoją młodość.”
Antoni Kępiński

Proces starzenia się staje się powszechnym problemem we współczesnym świecie. Rola i pozycja człowieka w okresie starości w nowoczesnym, zmodernizowanym społeczeństwie bardzo się zmieniła. Czas późnej dorosłości to okres wyciszenia, zasłużonego wypoczynku za pracę i wychowanie dzieci.

Jednak często niestety zdarza się tak, że wraz z przejściem na emeryturę pogarsza się wskaźnik jakości życia. Trzeba pamiętać o tym, że starzenie się jest procesem, dlatego nie powinien to być okres całkowitego wycofania się z życia społecznego, kulturalnego i towarzyskiego, ponieważ może to spowodować uaktywnienie się stanów depresyjnych, osamotnienia i izolacji, które przyczyniają się do pogorszenia jakości życia.

Człowiek przez cały swój żywot wspina się na górę życia, której szczytem jest starość. Każdy człowiek ma wzloty i upadki w swoim życiu, pnie się na szczyt krętymi i wyboistymi ścieżkami. Docierając do starości ma nadzieję na dobre widoki. Chciałby delektować się tym, co mu jeszcze zostało, cieszyć się tym, co było.

Akceptacja własnej starości jest połową sukcesu w walce o szczęśliwą, satysfakcjonującą starość. Ludzie starsi, którzy cieszą się swoim życiem, nie zwracają uwagi na upływający czas, czerpią więcej korzyści ze swojego „bycia” na świecie niż ludzie, którzy za wszelką cenę próbują zatrzymać młodość.

Ci, którzy nie chcą wejść na następny etap swojego życia „przebierają się” za młodych, ale nie wiedzą, że tracą coś wartościowego – nowe doświadczenie.

Jeżeli macie problem ze swoją starością lub starością bliskich zgłoście się do gerontologa, który pomoże Wam:

  • przygotować i przystosować się do procesów starzenia
  • przeciwdziałać i zapobiegać patologii życia społecznego
  • ukierunkować działania terapeutyczne, rehabilitacyjne i reaktywizacyjne w celu poprawy jakości życia